10 Haziran 2010

10 Haziran 2010 Perşembe

10 Haziran 2010

çok enterasan duygular içindeyim:D aslında doğmak, büyümek, üremek, yemek yemek vs. bunların hepsi doğal süreçler. doğamızda olan şeyler. eskiden hamilelik denince hep insanüstü bir durum algılardım. sanki birçok şey değişecekmiş gibi gelirdi. şimdi bakıyorumda aslında herşey aynı. vücut kendini hazırlıyor sürece ve kendi kendine gerçekleştiriyor herşeyi. sanki hiç hamile kalmamışım gibi... birden bu durumu kabüllenmem alışmam ve benimsemem ne tuhaf. meğersem bu yemek yemek kadar doğal birşeymiş. beynimin nasıl bu kadar hazır olduğuna kendim de şaşırıyorum.

3 haftalık hamileyim. bugün bebek kıyafetlerine baktım. ne kadar da minik ve şirinler. yeni bir bisiklet almaktan da vazgeçmedim. büyük ihtimalle sedona 711 alıcam. hem hamilelik süresince egzersiz çok önemliymiş. bisiklet belki biraz tehlikeli olabilir. şimdiye kadar hiç düşme tehlikesi geçirmediğimden en azından karnım büyüyene kadar sürerim. sonraki 4-5 ay da ara veririm.

tüm gün dışardaydım. bol bol yürüdüm. çok az oturabildim. abartısız 5 saat yürüdüm. en çok da istanbuldan gitmek istiyorum şu sıralar. artık bu şehir beni boğuyor. gürültü, stres, trafik, hava kirliliği çekilir gibi değil. hep bir göl kenarında bahçeli bir evim olsun, onlarca çocuk bahçe içinde koşuştursun istiyorum. sıkıldım bu beton griliğinden.

nasıl beslenmem gerektiğiyle ilgili birkaç araştırma yaptım. 3. aydan sonra 300kcal arttırmam ve bu kaloriyi proteinleren karşılamam gerekiyormuş. diyetime devam etmem gerek.vücudum için gerekli proteinleri aldıktan sonra yağ kaybetmemin bir zararı yokmuş. aksine doğum ne kadar az kiloyla girersen o kadar iyiymiş. doktorlar hamilelik öncesi diyet yapanların diyetlerine devam etmesini istiyor. yoyo sendromundan dolayı devam etmeliyim. bebeğe ve kendime zarar vermediğim sürece bir problem çıkmaz. demir ve çoğu kişinin önerisi olan folik asit, çinko ihtiyaçlarımı da tablet halinde karşılamam gerekiyormuş. çünkü bu ihtiyacı besinlerden almak mümkün değilmiş. eksik kalırmış. gelelim neler yediğime;

sabah
1 dilim kepek ekmek
1 fincan yeşil çay
3 zeytin
1 haşlanmış yumurta(yumurtayı haftada 5 gün yemeliyim artık. önceden 2 hakkım vardı.)
1 salatalık

ara
1 külah light dondurma

öğle
1 dilim su böreği(1 köfte, 4 dilim ekmek ediyor. sebze ve yoğurt yemedim. tolere edilebilir. sebze ve yoğurtun kalorisine eşdeğer neredeyse)
salata

ara
1 külah dondurma

akşam
3-4 tane midye dolma
1 dilim su böreği(1 köfte, 4 dilim ekmek ediyor)
salata

ara
20 adet kiraz

3lt su
5 saat yürüyüş

0 yorum: